X
تبلیغات
رایتل
مددکاری اجتماعی
 
 
 
 
تاریخ :  شنبه 2 آبان‌ماه سال 1388
نویسنده :  مرتضی دانائی‌فر

معرفی  رشته مددکاری اجتماعی

اگر بخواهیم این رشته را بطور خلاصه معرفی بکنیم، باید بگوییم که هدف رشته مددکاری این است که به افراد نیازمند به خدمات اجتماعی کمک کند تا خود را بیابند، مشکلات خویش را بشناسند و سپس راه حل آن را پیدا کنند.

به عبارت دیگر مددکاری اجتماعی یکی از رشته های کاربردی است که فارغ التحصیل آن باید بتواند وارد زندگی انسانهایی شود که به هر دلیل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و خانوادگی دچار مشکل بوده و نمی توانند مشکل خود را به تنهایی حل کنند و یا منشا مشکل خویش را تشخیص بدهند. در این میان مددکار با استفاده از روشها و تکنیک هایی که آموزش دیده است به این دسته از افراد کمک می کند تا مشکل خویش را شناخته و آن را حل نمایند.

توانایی های لازم:
یک مددکار باید دارای توانمندیهای روحی خاصی باشد، یعنی باید روحیه ای قوی داشته باشد تا بتواند مشکلات و معضلاتی را که در زندگی انسانها می بیند، تحمل کند پس باید پذیرفت که افراد زودرنج و بسیار حساس و عاطفی به درد این رشته نمی خورند. در ضمن یک مددکار نباید در گفتگو و ارتباط برقرار کردن با دیگران دچار مشکل شود و در نهایت یک مددکار باید خود را به خوبی بشناسد چون اگر خود را نشناسد، نمی تواند به دیگری شناخت بدهد و او را کمک بکند.

موقعیت شغلی در ایران:
رشته مددکاری از معدود رشته هایی است که داوطلبان هر سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی می توانند آن را انتخاب کنند همچنین دانشجویان این رشته باید در دوران تحصیل 24 واحد کارورزی و پس از فارغ التحصیلی 2 سال طرح بگذرانند که این دو ویژگی رشته فوق را در میان رشته های علوم انسانی متمایز ساخته است. چرا که فارغ التحصیلان این رشته به دلیل تجربه ناشی از 24 واحد کارورزی در 6 واحد مستقل و 2 سال طرح در سازمانها و موسسه های دولتی، از موقعیت شغلی مناسبی برخوردار هستند.
در واقع هر جایی که اداره رفاهی یا امور اجتماعی هست، مددکار اجتماعی می تواند در آنجا حضور داشته و مسولیتی را بر عهده بگیرد. در نتیجه فارغ التحصیلان این رشته مشکل اشتغال ندارند. اما با وجود مزیتهای این رشته باید پذیرفت که رشته مددکاری با مشکلاتی نیز گریبانگیر است که در این میان گمنام بودن رشته مددکاری در جامعه و حتی بین جوانان و داوطلبان کنکور مشکل بسیار بزرگی است.

درس های این رشته در طول تحصیل:
دروس پایه و اصلی:
مبانی جامعه شناسی، خدمات اجتماعی و تعاون در اسلام، مبانی روانشناسی، ریاضیات پایه، مبانی مددکاری، آمار مقدماتی، مبانی رفاه اجتماعی، مبانی جمعیت شناسی، مبانی مردم شناسی، کاربرد آمار در خدمات اجتماعی، اصول علم اقتصاد، کلیات حقوق، مبانی مدیریت، اصول علم سیاست، اصول توانبخشی، روانشناسی اجتماعی، نظریه های جامعه شناسی، روش تحلیل جمعیت، روش تحقیق در خدمات اجتماعی (عملی)، نهاد خانواده، آسیب شناسی اجتماعی، حقوق خانواده و کار، جامعه شناسی روستایی، بهداشت خانواده، جامعه شناسی شهری و توسعه، بهداشت روانی، بررسی مسایل اجتماعی ایران، مدیریت موسسات خدمات اجتماعی، کلیات برنامه ریزی اقتصادی و تجاری.
دروس تخصصی:
مددکاری فردی، آشنایی با روشهای مددکاری، پویایی گروهی، مددکاری گروهی، توانبخشی گروههای خاص، کارورزی مددکاری فردی (عملی)، روانشناسی کودک و نوجوان، مشاوره و مددکاری، مددکاری جامعه ای، روانشناسی مرضی، کارورزی در مددکاری گروهی(عملی)، تغذیه، کارورزی مددکاری جامعه (عملی)، اقتصاد ایران، پروژه ی تحقیقاتی (عملی)، سرپرستی در خدمات اجتماعی (عملی).


تعداد بازدید ها: 245278